Jak zamontować zsyp budowlany?
Zsypy budowlane zapewniają szybszą i efektywniejszą pracę na budowie. Dzięki zastosowaniu takiego rękawa nie ma konieczności ręcznego wynoszenia odpadów budowlanych z wyższych kondygnacji budynku. Jednak aby zsyp funkcjonował poprawnie, należy pamiętać o jego prawidłowym montażu.
Dlaczego warto stosować zsypy budowlane?
Dzięki takiemu wyposażeniu prace przeprowadza się znacznie szybciej, ponieważ nie ma konieczności ciągłego znoszenia gruzu, śmieci lub innych odpadów z wyższych pięter. Stosując zsypy budowlane, przeprowadzanie późniejszych prac porządkowych staje się znacznie szybsze i bezpieczniejsze. Jeśli nie chcemy generować dodatkowych kosztów, to warto postawić na wynajem zsypu do gruzu - to świetne rozwiązanie w przypadku kiedy potrzebujemy solidnego sprzętu.
Instruktaż stanowiskowy
Według obowiązujących przepisów w Polsce, do montażu rękawa budowlanego nie są wymagane specjalne uprawnienia. Jednak każdy pracodawca powinien przeszkolić pracowników z obowiązujących zasad oraz instrukcji korzystania z pomocy budowlanych. Dlatego też pierwszym i najważniejszym krokiem jest zapoznanie się z instrukcją producenta odnośnie prawidłowego montażu zsypu budowlanego. To właśnie dzięki fachowemu montażowi uniemożliwione zostanie rozłączenie się elementów leja.
Montaż konstrukcji nośnej
Pierwszym krokiem jest montaż stalowej konstrukcji nośnej. Dany element mocuje się na ścianie w otwartym oknie, a dzięki belkom konstrukcyjnym możemy dopasować konstrukcję nośną do grubości ścian. Następnie należy dokręcić śruby kontrujące, wypoziomować konstrukcję oraz dokręcić do muru belki regulacyjne. Ostatnim krokiem jest nałożenie wyciągarki, która również jest mocowana za pomocą śrub. Po mocowaniu linę wyciągarki można opuścić w dół- tam odbędą się kolejne etapy montażu zsypu.
Montaż zsypu budowlanego
Do pierwszego elementu podstawowego doczepia się haki znajdujące się na wyciągarce. Należy mieć na uwadze, że pierwszy element nie powinien być doczepiony za swoje haki, ponieważ na dalszym etapie pracy nie będzie możliwości dopięcia reszty do konstrukcji. Dalej lina wyciągarki zostanie podciągnięta o metr i dopina się kolejny element rękawa, za pomocą haków. Cały proces trzeba powtarzać aż do złożenia całego zsypu.
Po złączeniu ze sobą wszystkich elementów zestaw powinien zostać podciągnięty za pomocą wyciągarki na taką wysokość, aby przypiąć haki pierwszego elementu do konstrukcji nośnej. Dalej opuszcza się wyciągarkę na tyle, aby przenieść obciążenie z wyciągarki na haki konstrukcji nośnej. Dopiero po tym kroku można przejść do demontażu wyciągarki.
Warto pamiętać o dodatkowym zabezpieczeniu leja zsypu budowlanego w dwóch- trzech ostatnich segmentach. To właśnie tam, siła uderzenia gruzu jest największa. Jest to niezwykle istotne w przypadku, kiedy rękaw jest odchylony od pionu, ponieważ zbyt duże odchyły mogą spowodować uszkodzenie rękawa. Dodatkowe zabezpieczenie może zostać wykonane na przykład z blach ocynkowanych.
lub dodaj komentarz jako gość
Najpopularniejsze wpisy:
-
Od czego zależy cena za panele fotowoltaiczne?
-
Nowe życie dla mebli
-
Jak leczyć stulejkę?
-
Arteterapia dla dorosłych i seniorów
-
Nowoczesna flebologia na pomoc schorzeniom nóg
Najnowsze wpisy:
-
Wyjątkowe trasy w Małoposce - top 5 malowniczych tras
-
W jakich sytuacjach pomaga pomoc drogowa?
-
Ranking hoteli w Galicji - sprawdź TOP 10 z nich
-
Najlepsze firmy sprzątające biura w Krakowie - zobacz ranking TOP 10
-
Jakie znicze palić latem?